Trening MBSR / Terapia MBCT
MBSR (Mindfulnes-Based Stress Reduction) czyli Program Redukcji Stresu oparty na Uważności został stworzony w 1979 przez prof. Jona Kabata – Zinna na uniwersytecie medycznym w Massachusetts. MBSR jest obecnie popularny i dostępny prawie na całym świecie, dzięki certyfikowanym nauczycielom i wyspecjalizowanym, często oficjalnym medycznym ośrodkom w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych realizowany jest w ponad 250 centrach medycznych.
MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, powstała jako metoda zapobiegania nawrotom depresji (Teasdale, Segal, & Williams, 1995) na podstawie programu MBSR, jako jej adaptacja do pracy z nawracającą depresją. Obecnie MBCT jest z powodzeniem stosowany również w innych zaburzeniach i problemach emocjonalnych, zwłaszcza w zaburzeniach lękowych.
Meta-analiza skuteczności terapii depresji i lęku opartej na Uważności (Mindfulness-Based Therapy, Hofmann et al., 2010) pokazuje, że:
Zarówno MBSR i MBCT redukują depresję i lęk w większości zaburzeń lękowych, np w fobii społecznej, zaburzeniu panicznym i lękowym uogólnionym.
Terapie Oparte na Uważności są również skuteczne w redukcji lęku i depresji w chorobach somatycznych: w tym nowotworach, uszkodzeń pourazowych mózgu, udarach, chorobach serca, zapaleniach stawów, cukrzycy i zespołach bólowych).
Trening Uważności – wyniki badań (m in. meta-analiza Grossman, 2004 – obejmująca 64 badania empiryczne):
- Uważność zmniejsza stres związany z cierpieniem oraz poprawia psychologiczne funkcjonowanie (mental health) w obszarach jakości życia, optymizmu, pozytywnych emocji oraz radzenia sobie z lękiem, kłopotami ze snem, depresyjnością.
- W znacznym stopniu wpływa również na funkcjonowanie i fizyczne (physical health) zmniejszając: ból fizyczny, objawy medyczne, fizyczne niedomaganie w różnych chorobach psychicznych i somatycznych.
Wstępne dane dotyczą m in.: różnych nowotworów, cukrzycy typu II, łuszczycy, choroby niedokrwiennej serca, fibromialgii, ADHD, otyłości, napadów żarłoczności.