Mindfulness – Uważne samo-współczucie

 

mindfull self compassion

Uważne samo-współczucie (mindful self-compassion, MSC) zostało opracowane przez Christophera Germera i Christin Neff około 5 lat temu. Badania nad skutecznością tej metody wskazują na jej efektywność w podnoszeniu dobrostanu psychicznego, zwiększaniu zdolności do bycia uważnym i życzliwym do siebie i innych ludzi oraz wskazuje na jej buforujący efekt przed skutkami stresu i negatywnych okoliczności życiowych. Zajęcia poprowadzi dr hab. n med. Paweł Holas.

 

Kiedy? Obecnie nie planujemy kolejnej edycji kursu w najbliższym czasie. Wszystkich chętnych prosimy o wiadomość mailową  i będziemy się kontaktować jak tylko będzie znany termin kolejnych spotkań.
Jak się zgłosić? Zgłoszenia prosimy przesyłać na maila: kontakt@iuip.eu. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Ile to kosztuje? Całkowity koszt kursu to 1200 zł (warsztaty + materiały). Pierwszą ratę (w wysokości 250 zł) w formie zadatku należy uiścić podczas zapisów. Jeżeli jednak podana kwota jest jedyną przeszkodą w podjęciu decyzji o uczestnictwie – prosimy o kontakt.

Zapraszamy do udziału w treningu MSC zarówno osoby nie mające jak i mające uprzednie doświadczenia z uważnością, w tym udział w programie redukcji stresu opartym na uważności (MBSR) lub terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT). Zajęcia prowadzone są w formacie 8 grupowych spotkań raz w tygodniu.

Więcej o metodzie:

Uważne samo-współczucie, czyli MSC (mindful self-compassion) to metoda rozwijania uważnego, kojącego i współczującego podejścia do siebie, kiedy przeżywamy silne emocje i stany wewnętrzne (takie jak: wstyd, rozpacz, pomieszanie, lęk, poczucie wyobcowania), które pojawiają się w obliczu stresu, trudności i wydarzeń układających się nie po naszej myśli. Metoda ta obniża samokrytycyzm, zwiększa akceptację i zaangażowanie w życie. Praktykowana regularnie sprzyja rozwijaniu pełniejszego i bardziej harmonijnego życia.

Metoda ta z jednej strony rozwija zdolność do bycia uważnym, czyli świadomość i obecność w bieżącej chwili, jednocześnie rozwijając opartą na współczuciu i akceptacji postawę – jakość tej świadomości wobec tego co przeżywamy, niezależnie od tego jak bolesne i trudne to jest, a także wobec cierpienia innych ludzi.

Przeczytaj o doświadczeniach uczestników. Więcej o współczuciu do siebie – przeczytaj rozmowę.

Więcej informacji:

www.mindfulselfcompassion.org

www.self-compassion.org


Polecane lektury:

  1. Neff, K. (2011). Self-Compassion: Stop Beating Yourself Up and Leave Insecurity Behind. New York: HarperCollins.
  2. Germer, Ch. (2009). The Mindful Path to Self-Compassion: Freeing Yourself from Destructive Thoughts and Emotions. New York: Guilford Press.

 

Menu